• Miroslav Pekárek

Otevřené bankovnictví jako nástroj pro transformaci (díl 5.)

Od levnější směny cizí měny k pronájmu ubytování, od neosobní identifikace k inteligentním věrnostním systémům, od klasických služeb k předplaceným flexibilním službám, to vše vytvoří pro zákazníky účinnost druhé evropské směrnice o platebních službách (PSD2) hned jen několik měsíců po jejím zavedení. Dále snadné nakupování on-line bez rizika ztráty údajů o platební kartě při nakupování on-line, bez otravného zadávání kódů z SMS při pravidelných platbách pomocí mobilního telefonu a v neposlední řadě prohlížení úplné finanční situace na více bankovních účtech se stanou snadnější díky tomu, že tzv. „třetí strany“ budou využívat přístup, který regulace PSD2 poskytuje.

Nové inovace už se naplno rozjíždějí a motivace všech zůčastněných stran je velice vysoká.

Pokud jde o banky, které se zpočátku obávaly, že PSD2 umožní třetím stranám se dostat mezi ně a jejich zákazníky, se stává PSD2 nástrojem pro vytvoření nové marketingové kampaně pod obecným názvem „digitalizace“. To vše některým bankám umožní se transformovat do nových IT laděných bankovních institucí.


U obchodníků a poskytovatelů služeb otevřené bankovnictví slibuje odstranění některých potíží při registraci nových zákazníků, rozpoznávání stávajících zákazníků a správné řízení reklamních kampaní, které u standartního placení kartami je téměř nemyslitelné díky zvyšujícím se požadavkům na ochranu dat uvedených na platebních kartách.
Pochopitelně asi nejvíc bude obchodníky zajímat, zda se na tom všem dá ušetřit a zda nelze dramaticky snížit provizi za placení kartou. Zde se dá určitě očekávat zajímavá úspora, která bude závislá na objemu a rychlosti zavedení on-line platebních metod do praxe. Co se dá také garantovat již dnes je on-line přípis peněz na účty obchodníků a tím snížení objemu peněz tzv. na cestě.


A co na to tradiční platební metody jako jsou platební karta anebo stále se objemově zvyšující platba hotovostí? Zde PSD2 určitě nabízí celkovou digitalizaci a bude pak záležet jen a pouze na uživatelském komfortu, jak tyto nástroje vhodnou formou přenést do aplikací v mobilním telefonu, který může být použít například pouze jako nástroj osobní identifikace pro výběr z bankomatů anebo zvýšení věrnostních bodů při placení hotovostí u obchodníka.


Banky mají v PSD2 určitě náskok, protože nemusí o licenci žádat. Oni ji ze své podstaty mají. Tzv. "třetí strany" momentálně čekají na registraci u lokálních regulátorů a to jim přináší určitá omezení. Na druhou stranu se nemusí transformovat do digitální organizace, protože oni už jako digitální vznikly sami o sobě a již dnes mohou rozvíjet digitální produkty na tradičních platebních metodách. Nepůjde tentokrát ani o vítěze anebo poražené, ale nakonec o spokojenost spotřebitele, obchodníka a v neposlední řadě i vlastní banky.


Do zavedení PSD2 nám zbývá 338 dní.


Autor: Miroslav Pekárek, paylikeme.com

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše