• Miroslav Pekárek

Naučný slovník

Aktualizováno: 28. 9. 2018

Při popisu, jak fungují platební karty, je důležité rozumět několika základním termínům. Proto jsme pro vás připravili malý naučný slovník.Tak pojďme na to.


Acquirer


Jedná se o platební společnost a nebo banku, která vlastní příslušnou licenci od národních anebo mezinárodních karetních organizací. Acquirer mám kontrakt s obchodníkem (merchantem). Acquirer přes svého autorizačního partnera posílá transakce do karetních asociací. Karetní asociace kontroluje u vydavatele karty (Issuera), zda držitel karty (Card Holder) má dostačné množství finančních prostředků na svém bankovním účtu. Jakmile je transakce kladně zpracována u Issuera, Acquirer potvrdí odchodníkovi, že platba je zaplacena. Následně Acquirer poskytne obchodníkovi zmíněnou platbu. Zároveň však vyúčtuje obchodníkovi příslušný poplatek, uváděné jako "servisní fee”. (#Acquirer)


Bankomat


Zařízení využívající platební kartu pro identifikaci klienta banky pomocí PINu při výběru hotovosti. Bankomaty dnes slouží nejenom pro výběr, ale také pro vklad hotovosti. Bankomat je většinou vybaven dotykovou obrazovkou anebo bočními tzv. „funkčními klávesami“, které jsou umístěny na okrajích obrazovky. Nejdůležitější je snímač platebních karet, který dokáže motoricky vsunout platební kartu automaticky pro do čtecího zařízení. (#bankomat, #ATM)


Mastercard


Jedná se o platební karetní asociaci plným jménem MasterCard Worldwide, jedná se o nadnárodní společnost, která obdobně jako společnost VISA zpracovává transakce platebními kartami. Stejně jako VISA vydává platební karty různých druhů: kreditní karty, debetní karty nebo předplacené karty. V České republice společnost Mastercard spustila v minulosti několik zajímavých novinek, které uživatelům napomáhají jednodušeji používat placení, například prostřednictvím mobilních telefonů. (#mastercard)PIN


Jedná se o osobní číslo používané jak platební kartě, tak v aplikaci mobilního bankovnictví anebo mobilní peněženky.(#PIN)


Platební terminál


Jedná se o elektronické zařízení, které je umístěno u pokladny v obchodech a slouží k autorizaci platby pomocí platební karty. Některé terminály mohou být přímo integrovány v pokladním systému anebo se jedná o samostatná zařízení, která mohou být i mobilní. Hlavní součástí je snímač karet, PINová klávesnice a malá obrazovka. Součástí může být i tiskárna na účtenky. (#Payment, #EFT, #POS)


PSD2


Platební direktiva, která umožňuje nejenom integraci platebních systémů bank s novými hráči na trhu. Čtěte dále na: Co je PSD 2:0 (#PSD)


SDK


Jedná se o Software Development Kit, který slouží pro snadnou implementaci rozhranní API v rámci mobilních aplikací telefonů. (#SDK)


Třetí strana


Jedná se o platební instituci certifikovanou jednou z centrálních bank zemí Evropské Unie, která poskytuje platební služby podle nové direktivy PSD 2.0. (#TTP)


VISA


Platební asociace, běžně označována jako VISA (Visa International Service Association), jedná se o nadnárodní společnost se sídlem v San Francisco v Kalifornii ve Spojených státech. Společnost provozuje se společností Mastercard jednu z největších světových sítí elektronických plateb. Dnes již nenajdete oddělený platební terminál anebo bankomat, který by akceptoval pouze karty VISA. Vždy se jedná o zařízení, která akceptují několik platebních společností najednou. (#VISA)


Vydavatel platební karty


Vydavatelem platební karty je banka, která vám vede účet. Tato banka má možnost pro své klienty vydávat karty, které jsou většinou vydávány společně s napojením na některé světově uznávané sítě. U nás je nejběžnější karetní sítě (platební asociace) VISA nebo Mastercard. (#Issuer)


26 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše