• Miroslav Pekárek

KONEC KLASICKÝCH POKLADEN V OBCHODECH JAK JE ZNÁME?

Aktualizováno: 28. 9. 2018


Konec klasickým EFT terminálům?

"Pro většinu zákazníků jsou při výletu za nákupy nejhorší fronty u pokladny. Když zákazník zpozoruje frontu u pokladny, může se rozhodnout jít jinam. Čekání na zaplacení vytváří cosi, co se může nazývat jako „třecí plocha v procesu prodeje“ a je to něco, čeho se chceme vyvarovat za každou cenu, jestli tradiční obchodníci chtějí konkurovat výhodám online nakupování."

Existují situace, například při koupi zbrusu nového auta, kdy zákazníci si klidně dají na čas a chtějí další přidané a navazující služby, ale stále pro většinu nakupujících je dobrým výletem za nákupy ten výlet, kde strávili co nejméně času čekáním ve frontách.

Lidé při každodenním nákupu benzínu, potravin nebo oblečení chtějí, aby transakce proběhla tak rychle, jak je to jen možné.


QR CODE


Dnes již obchodníci eliminovali mnoho závad, které s sebou přinášela první vlna internetového nakupování. Výsledkem je, že obchodníci v kamenných obchodech se snaží o podobný bezproblémový proces ve snaze ušetřit pár „drahocenných minut“. Představte si, že by v obchodě s oblečením mohlo být nově vyzkoušené oblečení zaplaceno prostřednictvím mobilního telefonu již ve zkušební kabince a ve chvíli, kdy by si zákazník oblékl zpět své staré oblečení, nové oblečení by bylo již zaplaceno a zákazník by mohl rovnou i s novým oblečením odejít.


RFID


V současné době obchodníci vymýšlejí různé způsoby, jak se zbavit tradičních pokladen. Skenování pomocí mobilní aplikace je populární řešení, ale v určitém bodě se důležitějšími mohou stát kamery a identifikace pomocí rádiové frekvence (RFID). (#RFID)

Představte si, že při vstupu do obchodu nové generace se automaticky přihlásíte do klientské aplikace a kamery a RFID zaznamenají vše, co si koupíte a naúčtují vám to při odchodu – bez jakéhokoliv zádrhelu a bez čekání. Pravděpodobně se zákazníci budou muset do klientské aplikace přihlásit, když vstoupí do obchodu. Jednotlivé klientské aplikace by šlo sjednotit pod jeden systém a nemusí to být zrovna jen Apple Pay anebo konkurenční Google Pay. Díky otevřenému bankovnictví se tu brzy rozšíří i jiné lokální aplikace, které bude daleko jednodušeji možné integrovat do lokálního platebního prostředí díky PSD2. (#PSD)


MOBILNÍ TELEFON


Dobrá věc na používání mobilního telefonu zákazníkem je to, že mobilní telefon je obousměrné zařízení a obchodníci budou moci zasílat do aplikace cílené speciální nabídky a slevy podle toho, co si zrovna zákazník v obchodě prohlíží.

V krátkodobém pohledu jsou všechny potřebné technologie dostupné; mobilní telefony, RFID štítky, kamery s vysokým rozlišením – pouze je nutné tyto technologie spojit dohromady. Je pravděpodobné, že obchodníci si vyberou nejlepší řešení a vytvoří si vlastní personalizovaný systém a zároveň to nebude bránit používat jednotné mezibankovní schéma založené na otevřeném Eco-Systému bank a Fintech společností.

Bez velkých pokladen budou mít obchody mnohem více místa. Tyto uvolněné prostory se dají využít jako místo pro předvádění výrobků nebo jako poradenské místo a místo pro diskuzi o výrobcích. Aplikace budou schopny sledovat zákazníkův pohyb po obchodě a předávat cenné informace o „horkých místech“ v obchodě a o historii prohlížení.

Většina obchodníků obměňuje své pokladní systémy každých sedm let, mnoho z nich bude muset vyměnit svá zařízení za rok nebo za dva. Toto, kombinováno s rozvojem samoobslužných pokladen bude znamenat velkou změnu v kultuře nakupování a konec jakýkoliv front – a to vše může vézt ke konci klasických pokladen, jak je v současné době známe. Takže v kombinaci s novými platebními metodami se máme na co těšit!Do zavedení PSD2 zbývá již 355 dní.


10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše