• Miroslav Pekárek

Historie platebních karet

Aktualizováno: 28. 9. 2018

Dnes jsou platební karty brány jako nástroj určený především k bezhotovostním platbám, které jsou nejčastěji vydávány fyzickým i právnickým osobám bankou.


Historikové si nejsou jistí, kdy vlastně pojem Platební karta vznikl. Dokonce se uvádí údaj, že platební karta je používána již více jak 100 let. Původním záměrem asi nebylo nahrazení placení hotovostí. Ani dokonce se nečekalo, že platební karta bude sloužit k výběru hotovosti z bankomatů. Původním záměrem bylo především identifikovat majitele bankovního účtu. To si karta zachovala vlastně až do dnešní doby.


Každá platební karta obsahuje několik bezpečnostních prvků. Asi nejdůležitějším bezpečnostním prvkem je šestnáctimístný kód, který je uveden na přední straně plastové karty včetně dalších údajů o kartě a vlastníkovi platební karty v kombinaci s bezpečnostním kódem (CCV) uvedeným na zadní straně na konci podpisového proužku. Kromě jména jsou na přední straně další údaje o měsíci vydání a měsíci konce platnosti platební karty. Tyto výše uvedené údaje z přední strany jsou dnes povětšině vylisovány do platební karty. Když se jedná o kartu, u které se stále očekává její použití u obchodníků, kteří kartu použijí v tzv. emboseru (ruční strojek, který přenese údaje platební karty na platební šek formou protlačení znaků z přední strany), tak říkáme takové kartě „embosovaná". Těchto karet je stále největší počet, ačkoliv většina z nás nikdy s tzv. emboserem nepřijde do styku. Je to dáno stále hlubokou historií a neochotou bank po celém světě se zbavit platebních šeků. Což je skutečně historicky uváděným hlavním důvodem, proč platební karty vlastně vznikly.


Ochrana PIN kódem

V našich zemích jsou karty plnohodnotně vybaveny mikročipem, který chrání data platební karty v kombinaci s kontrolou PINu (čtyřmístného osobního kódu). Pro urychlení plateb u obchodníků je většina karet v České republice vydávána jako bezkontaktní, kdy pro transakce nižší než 500 Kč není nutné PIN zadávat.

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše