• Miroslav Pekárek

Co je PSD 2.0 (díl 3.)

Aktualizováno: 28. 9. 2018

Aplikace třetích stran zvýší úroveň placení a přidá nové služby


V minulých dvou dílech jsme se obecně seznámili, co se všechno může skrývat pod pojmem PSD 2.0. Asi nejdůležitější poznatek jsou závazné termíny, kdy jednotlivé banky musí být připraveny na otevřenost svých systémů. Je evidentní, že ačkoliv se může zdát, že zbývá relativně ještě hodně času do spuštění ostrého provozu, tak z pohledu bank se jedná prakticky již o dobu za pět minut dvanáct.


Sice si klienti ještě nějakou dobu počkají, než si budou moci vyzkoušet jednotlivé výhody všemožných mobilních aplikací přistupujících na platební bránu bank, tak banky již dnes finišují se svým vývojem a zdá se, že některé české banky jsou již prakticky hotové a chtějí předběhnout „třetí strany“ s nabídkou „multibankovních“ verzí aplikace.


Multibankovní aplikace totiž umožňuje, že z jedné aplikace mobilní banky se dostanete na své účty vedených i u jiných bank bez toho, abyste museli mít aplikace dvě nebo tři. Bude to ještě nějakou dobu přetahovaná o jednotlivá prvenství mezi bankami, kdo bude první v nabídce ovládání více bank najednou v jedné aplikaci.


“Z krátkodobého pohledu je to unikátní možnost ukázat, která banka je vedle svých bankovních služeb zároveň SW leaderem v nově používaných technologiích na platformách iOS nebo Android.”

Ze střednědobého pohledu se však určitě dostaneme do situace, že tzv. „třetí strany“ doženou jednoroční časový skluz od doby, kdy měli možnost získat certifikace od ČNB oproti bankám, které ze své podstaty již licencované jsou. Nastane určitě i období, kdy technologický pokrok v operačních systémech mobilních telefonů se překlene do další úrovně a třetí strany díky technologické flexibilnosti sníží tento náskok na minimum a dost možná předběhnou i některé z nich, jenž v určité fázi budou muset zahájit upgrade jednotlivých bankovních systémů na úkor vytváření dalších inovací. Zde bude zajisté vidět kontrast mezi bankami a komunitami nezávislých vývojářů nezatížených vlastním bankovním systémem.


Teď tedy zpět k jednotlivým aplikacím. PSD 2.0 obecně umožňuje on-line zpracování bankovního převodu z účtu klienta na účet vedený ve stejné anebo jiné bance. Tím, že celý systém je v konečném důsledku napojen na systémy ČNB, tak se jedná o garantovanou platbu.


Jednoduchým příkladem může být platba faktury pomocí převodního příkazu z banky A do banky B iniciované z mobilu držitele A. To není nic až tak zajímavého a prakticky se to dá udělat již dnes, když použiji například generování anebo čtení QR kódu v rámci mobilní aplikace banky, kde buď se prostředky v rámci jedné banky připíší na účtu B hned anebo po nějakém čase v případech, kdy se jedná o jinou banku. Co je však daleko zajímavější z pohledu tzv. „třetích stran“ je fakt, že aplikace vyrobená tzv. „třetí stranou“ přijmutí platby automaticky propojí s ostatní částí aplikace s příznakem, že platba proběhla okamžitě a je možné pokračovat například v převzetí zboží anebo dokončení jednotlivých objednávek bez časové prodlevy.


Connected TAXI


Takže například, když budu chtít jet například taxíkem, který má svoji mobilní aplikaci doplněnou o PSD 2.0, tak namísto on-line platby kartou nebo placení hotovostí, zaplatím svým mobilem prostřednictvím on-line převodního příkazu přímo taxikáři na účet. On dostává automatické potvrzení a zároveň odešle svou účtenku do mé mobilní aplikace. Taxikář nemusí platit procesingové náklady za akceptaci karty. Já mám automaticky uloženou účtenku ve svém mobilu vedle svých dalších účtenek a neplatím nic navíc a zároveň mohu taxikáře ohodnotit ve své aplikaci, zda jsem byl s jeho službami spokojen. Poskytnutí zpětné vazby nakonec povede k tomu, že každý dodavatel služby se bude snažit své služby dodávat v té nejlepší kvalitě, protože bude mít snahu o nejlepší referenci na svoje služby.


Co je na službě zajímavé, že dokonce budu schopen zaplatit mobilem i službu pro někoho jiného. Objednám si konkrétní taxík pro svého neplnoletého syna. Za normálních podmínek bych nenechal svého neplnoletého synka jen tak jezdit taxíkem. Ale mám v okruhu svého bydliště minimálně několik důvěryhodných taxikářů. Objednám si převoz přímo jednoho z nich. On vyzvedne mého syna a převeze ho z bodu A do bodu B. Synek na konci své cesty mobilem vyfotí QR kód vygenerovaný řidičem taxislužby a pošle mi ho na můj mobil do mé platební aplikace. Já pouze potvrdím platbu pomocí převodního příkazu a zaplatím. Automaticky obdržím účtenku o zaplacení a taxikář potvrzení, že jsem zaplatil bez toho, aby taxikář požadoval cokoliv od mého syna.


Tímto se k funkcím plateb pomocí PSD 2.0 přidávají další přidané funkce, které jsou nemyslitelné jak u plateb hotovostí, tak i u plateb klasickými platebními kartami i s nově zaváděnými peněženkami AndroidPay nevyjímaje.


Další příklady si popíšeme příště.


Autor článku: Miroslav Pekárek

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše