Podle zdrojů z České Národní Banky celková hodnota bankovek a mincí v oběhu překonala ke konci poloviny července poprvé rekordních 600 miliard korun. Celkový počet bankovek a mincí v oběhu podle centrální banky (ČNB) překonal 2,3 miliardy kusů. Nejvíce je dlouhodobě v oběhu tisícikorun a korunových mincí. Ke konci loňského roku bylo v oběhu zhruba 2,3 miliardy bankovek a mincí za zhruba 592 miliard korun, což znamená cca 2,6 % meziročního nárůstu. Tento trend je dlouhodobý.
Tento nárůst dokazuje dlouhodobý trend, který se prostupuje zeměmi střední Evropy, že navzdory moderním bezhotovostním platebním řešením, kde nárůst bezhotovostních plateb se stále drží na úrovni kolem 7,3 % ročně, je důvěra v hotovost více než vysoká.
Celkový fakt umocňuje skutečnost, že kromě poptávky po peněžních prostředcích roste i poptávka po možnostech vkladů hotovosti u bank, a to především ze strany obchodníků. Při současném trendu vytváření bezhotovostních poboček bank vyvstává otázka, jak technicky napomoci snadnému zpracování hotovosti jednotlivými pobočkami bank a popřípadě prostřednictvím nových technologií jako jsou v první řadě depozitní a recyklační bankomaty.

Recyklační bankomat je depozitní zařízení podobné standardnímu bankomatu, který umožňuje klientem vloženou hotovost použít pro následnou výplatu dalším klientům. Bankomat je vybaven velice přesnou rozpoznávací jednotkou splňující všechna přísná kritéria České Národní Banky a je pro takovýto provoz patřičně certifikován. To znamená, že tento bankomat plnohodnotně nahrazuje hotovostní přepážku banky.
Nárůst počtu bankovek v oběhu a jejich zvyšující se objem v koloběhu sebou přináší další požadavky na instalace bankomatů. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že nárůst spotřeby hotovosti zvýhodňuje provoz bankomatů, tak poslední analýzy ukazují, že je tomu právě naopak. Je to dáno především neustálým trendem zvyšování průměrné částky výběru spolu s počtem transakcí. Zde můžeme hovořit o cca 8,9 % navýšení průměrné částky výběru za rok 2017, kdy průměrná částka výběru u většiny bank převyšuje 3800 korun na jednu transakci. Tato částka v porovnání s některými vyspělými zeměmi je skoro až dvojnásobná oproti jiným zemím v regionu. To s sebou přináší větší četnost dotací, zvýšených nákladů na optimalizaci zůstatkové hotovosti a zároveň určitou nevyrovnanost v plánování. To celkově vede k situaci, kdy i nadále není zaručena návratnost bankomatů jednotlivých bank v lokalitách s menším počtem obyvatelstva. O to více zde vyvstává otázka, jak případně tyto náklady vzájemně sdílet mezi jednotlivými bankami.
Otázka sdílení bankomatových sítí není zcela nová a určitě si zaslouží samostatnou kapitolu, a proto se tomuto tématu budeme věnovat v dalších dílech na paylikeme.eu
Autor článku: Miroslav Pekárek
Zdroj informací: ČTK, statistika SBK a vlastní analýzy.