Již na přelomu roku 2000 se uvažovalo, že bankomatům bude možná brzy odzvoněno. Pro výrobce bankomatů to bylo přelomové období a jen někteří z nich se rozhodli pokračovat ve svém vlastním vývoji nových typů bankomatů. Bankomat je zařízení obdobné autům. Čtyři roky se stráví vývojem a přípravou sériové výroby, pak se cca 7 let daný nový typ vyrábí s jednotlivými dvouletými inovacemi. Po ukončení výroby se dále drží cca dalších deset let výroba originálních náhradních dílů.
Vzhledem k tomu, že bankomat obsahuje PIN klávesnici, která dnes drží takzvané bezpečnostní klíče pro dekódování PINu, každý bankomat musí být evidován podle svého sériového čísla. Kromě PIN klávesnic jsou evidovány prakticky všechny komponenty. Tak renovovaní výrobci jako je Diebold Nixdorf anebo NCR dokážou přesně vědět jaké díly mají ještě pro své klienty vyrábět. Tito dva výrobci prakticky ovládají většinu trhu s celkovým počtem více jak 2 miliónů nainstalovaných bankomatů na světě a jsou to prakticky pouze dva výrobci, kteří dnes udávají směr nejenom ve vývoji vlastního hardwaru, tak především ovládacího softwaru doplněného plnohodnotnou hardwarovou i softwarovou údržbou.
Pouze jen na některých trzích jako je především Čína, Brazílie dominují lokální výrobci, což je dáno spíše politickým tlakem upřednostnit lokální výrobce. Pak následují země jako Japonsko nebo Rusko, kde dominance jiných výrobců je dána specifickým důvodem.
Většina bývalých Evropských výrobců jako Olivetti, Bull, Dassault prakticky skončili svoji výrobu právě na přelomu roku 2000, který byl zlomový v definici nových platebních strategií.
Asi největším technologickým posunem byl přechod od funkce pouhého výběru hotovosti k možnosti vkladu hotovosti na účet. Zde je zaznamenán asi největší pokrok. Je to sice vykoupeno celkovou složitostí samotného zařízení, ale na druhou stranu to umožňuje bankám se více přizpůsobit nárokům svých klientů.
Je patrné, že nutnost zpracovávat bankovky, vydávat je a zpátky je zase přijímat nás bude doprovázet i po dobu delší, než bychom dnes mohli za normálních okolností očekávat. Dnes se dá také říci, že je to obecný trend v zachování plateb hotovostí i v době, kdy bezhotovostní platby stále dynamicky rostou.
V České republice je dnes cca 4500 bankomatů. Co se týká přepočtu na jednoho obyvatele anebo vzhledem k HDP je Česká republika stále připravena absorbovat minimálně 300–600 bankomatů navíc. Asi nejvíc problematická je skutečnost, že díky ekonomickému modelu, který je postaven především na výběrech cizích klientů byl v poslední době upřednostňován trend instalovat bankomaty především na místech pro cizince, a nikoliv pouze pro klienty samotné banky. Pochopitelně existují i výjimky.


Autor článku: Miroslav Pekárek
Zdroj informací : YEARBOOK 2017 a vlastní analýzy.