Měl jsem několikrát možnost se se Stevem osobně potkat. Vždy mne naplnil neuvěřitelným optimismem a dodal plno energie na další týdny a měsíce dopředu.
Když jsem ho poprvé potkal v Londýně, zrovna Apple vyrobil první verzi mini iPadu s 7palcovou obrazovkou a Samsung zrovna vyjel s maxi verzí Note. Trošku jsme si společně dělali legraci, co je vlastně lepší. Nakonec jsme si oba svorně řekli, že ani jedno se nevejde pořádně do kapsy. Tak začalo moje první setkání s legendárním Wozkou.

Ačkoliv už dlouhou dobu nebyl součástí Apple, stále si udržoval vnitřní pocit, že je stále s nimi. A to si myslím, že mu to zůstalo dodnes.
Pamatuji si na jeho ukázku super hodinek, co byly asi tak 1 cm vysoké s průměrem cca 5 centimetrů, se speciálním snímačem na spodní straně. To bylo v době, kdy o Apple Watch nebylo ani náznakem patrné, že vůbec něco takové Apple bude vůbec vyrábět. Ty hodinky byly speciální. Vždy, když se na ně Wozka podíval, vždy mu ukázali přesně to, na co v tu chvíli myslel. To celé zajišťoval super snímač na spodku hodinek. Jediná nevýhoda toho celého bylo, že snímač musel generovat impulsy o hodnotě 100 Voltů v mikro intervalech, aby ze svého těla dostal tu správnou myšlenkovou informaci. Ačkoliv proud byl skutečně mikro, i tak měl na letišti problém, aby ho s tím pustili do letadla, protože jako správný Američan musel věc označit, že obsahuje „High Voltage“.
To mne vybavilo historku, kdy jsem jel poprvé do U.S. představit náš první prototyp terminálu Albert a na letišti mne obstoupili ozbrojení hoši, vyklidily půlku terminálu v Dusseldorfu, aby pak zjistili, že náhradní baterky nejsou bomba.
A dnes? Apple Watch jsou neprodávanější typ hodinek na světě a všude vidíte platební terminály s Androidem s funkcí "PIN on Glass", kde jsem měl možnost být tím prvním, kdo pomohl stvořit něco takového.
A tak Wozka, i já z toho máme velice dobrý pocit vynalézat něco nového, aniž bychom to pak prodávali jako svoje produkty. Prostě nás baví ta inovace.
To bude stejné jako, když mi pak za nějaký čas později vyprávěl, jak měl takový nápad narvat paměťové čipy do formátu 3,5palcových disků a jak to bude všechno efektivní. Zhruba tak po půl roce půlka Silicon Valey měla první verzi SSD disků, která neuvěřitelným způsobem zrychlila práci všech serverů. A dnes si nikdo ani nepředstaví nemít v lehkém notebooku disk SSD.
Wozka je prostě formát. Včera jsem se dočetl, že guru „Amazon - Jeff Bezos“ se rozhodl sponzorovat po vzoru Billa Gatese charitu. Nikdo však netuší, že Wozka většinu příjmů věnoval na charitu. Jak on sám říká, abych se uživil, musím stále něco nového vymýšlet. To se mi na něm neskutečně líbí.
Vůbec jeho názory stojí za zamyšlení. Jako například, že nevěří v umělou inteligenci.
Respektive tomu, že během jeho života nechá svůj vůz řídit místo něho. V tom se spolu rozcházíme. Snad je to jen tomu kvůli tomu, že jsem o 22 let mladší.
Ale jedno máme zcela jistě společné, zachováváme si vášeň a nadšení pro technologie a inovace.
Zajímavé je, že ačkoliv se podílel na umělé inteligenci stanovující správný úvěrový kredit pro Apple Card, tak cítí, že stroje a jejich algoritmy mají stále velké limity v tom, kdo je programuje.
Před pár měsíci smazal svůj účet na Facebooku, protože začal mít obavy o ochranu svého soukromí. Nevěří totiž, že to není hrozba pro jeho osobu. Já sám si někdy říkám, kdy k tomu dospěji, resp. co dělat, aby naše digitální identita byla ta, která nás více ochrání.
Když byl posledně v Budapešti, tak se svěřil, co si myslí o digitálním bankovnictví, které ve mne evokovalo myšlenku, jak je opravdu jedno jestli žiji v U.S. nebo u nás doma:
Na otázku zda: „Existuje role vlády s ohledem na bankovní inovace?“
Odpověděl:
„Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, protože vždy považuji inovace za pocházející od konkrétních jednotlivců, kteří chtějí něco změnit a dělat věci lépe.
Nemyslím si, že když vláda říká: „Ach, chceme tu inovaci." tak to skutečně tak myslí. Jen se snaží populisticky říct: „Chceme to,“
Bohužel ale oni nejsou ti, kteří to opravdu dokážou! a v tom jsou stejné i banky.
Dokážou to pouze ti, kteří to mohou vytvořit. To jsou ti, kteří skutečně vědí, co je realistický přístup k inovacím.“
Na to se nedá nic dalšího říci. Váš Mirek Pekárek, inovátor.
P.S. protože jsem nechtěl vyčerpat všechny jeho myšlenky a naše společné pocity. Příště Vám popíši, jak to bylo skutečně v Applu.